Psikolojik Danışma ve Rehberlik

Özel eğitim alanında, rehberliğin amacı, bireyin, çevresini, içinde bulunduğu toplumu tanımasına, yeteneklerini en uygun bir şekilde kullanmasını ve geliştirmesini, karşılaştığı problemleri çözme ve en uygun kararları alma yeterliliğini kazanmasına, toplum içinde severek yapacağı bir iş sahibi olmasını sağlamaktır.

Özel eğitimde de rehberliğin yeri, normal eğitimdeki kadar önemli ve geniştir. Özel eğitimde rehberlik çocuğun özrünün farkına varıldığı, tanısının yapıldığı ve okula başladığı andan itibaren devamlı olarak “çocuğun kendisini” ve “ailesini” kapsayan bir hizmet alanı olarak düşünülmelidir.

Merkezimizde bireyin, çevresini, içinde bulunduğu toplumu tanımasına, yeteneklerini en uygun bir şekilde kullanmasını ve geliştirmesini, karşılaştığı problemleri çözme ve en uygun kararları alma yeterliliği kazanmasına, toplum içinde severek yapacağı bir iş sahibi olmasını sağlamak amacıyla rehberlik birimimiz tarafından çocuklarımıza ve ailelerine rehberlik yapılmaktadır.

Merkezimizden alacağınız destek hizmetlerden bazıları;

Ailelere yönelik danışmanlık hizmetleri,
Kaynaştırma programı dâhilinde olan çocuklara ve eğitimcilerine yönelik danışmanlık hizmetleri,
Verilen kaynaştırma hizmetinin takibi ve değerlendirilmesi,
Kreş ve okul öncesi öğrencilerinin takibi ve değerlendirilmesi,
Özel eğitime gereksinim duyan çocuklar için bireysel eğitim danışmanlığı,
Davranış problemleri olan çocuklara ve ailelerine yönelik danışmanlık hizmetleri,
Öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği ve hiperaktivite problemleri yaşayan çocuklara yönelik eğitim ve danışmanlık hizmetleri,
Okula uyum problemleri yaşayan çocuklara ve velilerine yönelik danışmanlık hizmetleri,
Özel eğitim alanında verilecek bireysel aile eğitimleri